“ÇİN’İN UYGUR TÜRKLERİNİ KÖLE YERİNDE GÖRMESİNE İZİN VERMEMELİYİZ”

“ÇİN’İN UYGUR TÜRKLERİNİ KÖLE YERİNDE GÖRMESİNE İZİN VERMEMELİYİZ”

Çin komünist hükumetinin Doğu Türkistan’da zorla çalıştırmayı devam ettiği hakkındaki bilgiler geniş çapta ortaya çıktığından beri Avrupa ülkelerinden güçlü eleştiriler aldı.

1 Nisan günü konuyla ilişkin açıklama yapan Dünya Uygur Kurultayı yetkilileri Çin komünist hükumetinin Uygur Türklerini zorla çalıştırma hareketini durdurması gerektiğini bildirerek Çin’in her bölgesinde virüs alarmı çalarken dahi ceza kampı tutsaklarının Çin eyaletlerine transfer edilerek Uygur gençlerinin köle olarak fabrikalarda çalıştırılmasının ağır insanlık suçu olduğunu belirtti.

Amerika hükumetinin şuan üzerinde durduğu Çin Komünist Partisinin Uygurları zorla çalıştırmasını yasaklayan yasa tasarısının tamda bu hadise için ortaya konulduğunu açıklayan Kurultay başkanı Dolkun isa, Doğu Türkistanlı Türklerin Çin hükumetince kul yerinde satılmasına tepki göstererek Çinlilerin bu hareketine son verme çağrısında bulundu.

Küresel şirketlerin Uygurları ezmek karşılığında satılan ürünleri almamaları ve bir kısım ülke hükumetlerinin Uygur Türklerini zorla çalıştırma hareketine ortak olmaktan kaçınması hakkında beyanat verdi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 251 kişi okudu!
03/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.