“ÇİN, DSÖ ZİRVESİNDE SORGULANDI”

“ÇİN, DSÖ ZİRVESİNDE SORGULANDI”

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Genel Kurul toplantısı 18 Mayıs'ta video konferans şeklinde gerçekleşti.

194 ülke temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Çin Devlet başkanı Xi Jinping Çin virüs salgını konusunda Ülkesinin “şeffaflık” prensipinde yol aldığını savunarak gelecek yıl salgınla mücadele için 2 milyar dolar kaynak ayırdığını açıkladı.

BBC'nin haberine göre toplantıda yüzden fazla ülke Çin virüsünün kaynağı hakkında soruşturma açılması çağrısında bulunması sonucu DSÖ Genel Sekreteri Tedros, bağımsız bir araştırmanın yakında başlayacağını açıklamak zorunda kaldı.

Toplantının bir diğer önemli noktası, Toplantıya Tayvan temsilcilerinin katılmasının uygun görülmemesi konusu oldu ve 14 ülke Tayvanı desteklerken diğer ülkeler arasında konu epeyce tartışıldı. Akabinde oturum başkanı tarafından bu yılın ilerleyen dönemlerinde yapılacak ek bir toplantıda meselenin çözüme kavuşturulması önerildi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo hafta başı Dünya Sağlık Örgütü'nün Tayvanın toplantıya katılmasına izin vermediğini şiddetle kınayan bir açıklama yapmıştı.

Fransız Dünya gazetesi ise toplantıya farklı bir tepki göstererek gazetenin kapağına "Çin Dünya Sağlık Örgütü'nde Sorgulandı" manşetini attı.

Dünya gazetesinde yazılanlara göre toplantının virüsün kaynağının bağımsız olarak araştırılması ve Çin baskısından Tayvan'ın zirveye katılmaktan men edilmesi konusu olmak üzere iki konuya odaklandığı vurgulanıyorken aslında bunun Çinli yetkililerin başarısızlığı olarak yorumlanıyor.

ABD başkanı Donald Trump, 14 Nisan'da DSÖ'yü salgınla mücadelede başarısızlık ve Çin'e yakın durmakla suçlamış ve örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını açıklamıştı.

Ayrıca DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'a hafta başı bir mektup gönderen Trump, esaslı reformlar yapmaması halinde ABD'nin bu kuruluşa sağladığı fonları 30 gün sonra "kalıcı olarak" donduracağını belirtiyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 294 kişi okudu!
20/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.