“ ALIM ÖLDÜ ALEM ÖLDÜ ”
SON DAKİKA

“ ALIM ÖLDÜ ALEM ÖLDÜ ”

Daha bir kaç gün önce Doğu Türkistanlı Büyük Alim Muhammed Salih Damollamın tutuklandığını İddia Edilmiş Ve Doğu Türkistan Camiasının Muhammed Salih Damollamın da Çin tarafından hapiste şehit edilen dini Alim Abdülhamit Damollam gibi bir akibete maruz kalacağından endişe duydmakta olduğunu ifade etmiştik.

Ne yazıkki o endişe gerçek oldu ve büyük üstadın hapiste, Çinliler tarafından yapılan işkence nedeniyle şehit olduğu bilgisine erişildi. Bu haberin teyit edilmesi için bir takım uğraşlar verildi.

Şehidin Norveç’teki yeğeni, Muhammed Salih Damollam’ın Şehit haberini teyit etti. 

Doğu Türkistan’ın en Büyük Alim ve Düşünürlerinden olan Muhammed Salih DAMOLLAM Doğu Türkistan’da kuran Kerim’in ilk ve Tek Mealini yazan, Sahihul Buhari, Siyer Nebi, riyadussalihin gibi arapça Kitapları Uygurcaya çeviren ve çok sayıda eserleri bulunan aynı zamanda URUMÇİDE ilk ve son kez kurulan İslam Enstitüsünün Müdürlüğünü yapmış ve Dini Alimler içinde Aksakal olarak bilinen büyün Üstad Muhammed Salih DAMOLLAM yaklaşık bir buçuk ay önce ilerleyen yaşı ve kötüleşen sağlık durumuna rağmen Çin polisi tarafından gözaltına alınıp götürüldüğünden beri akibetinden haber alınamamıştı.

MUHAMMED SALİH DAMOLLA HACIM KİMDİR?

Doğu Türkistan’da Tanınmış bir ilim ocağında, âlim bir babanın oğlu olarak dünyaya gözlerini açmış, memleket içinde yetişmiş, Uygur müslümanlarının içinde bulunduğu şartları tanımış, ihtiyacını hissetmiş ve ona göre yaşamış bir âlimdir.

Kur’anı Kerim’in Uygurca Mealini hazırlayan, Riyâz-us Sâlihîn, Muhtasar-ü Sahihu’l-Buhari  Rahiku’l-mehtum başta olmak üzere çok sayıda eseri Uygur Türkçesine çeviren, 29-30. Cüzlerin tefsiri, 2 ciltli Arapça-Uygurca Büyük Kamus, Uygurca Arapça Sözlük (Basılamamış eserlerinden) başta olmak üzere çok sayıda eserin müellifi olan Merhum Muhammed Salih, Doğu Türkistan’ın yakın dönemdeki en verimli âlimlerinden olan merhum Muhammed Salih, 82 yaşında idi.

Ticaretin yanı sıra İlmi çalışmalarla meşgul olan kızı ve damadı daha önce tutuklanan Merhum Âlim Muhammed Salih’in naaşı Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde Çinliler tarafından tutuklandıktan 45 gün sonra ailesine (ki, ailede diğer Uygur ailelerinde olduğu gibi aklıbaşında olanların hemen hemen tamımı hapiste olduğu için büyüklerden kimse bulunmamaktadır) teslim edilmiş olup, cenazesinde ağlayanları da Çin güvenlik güçlerinin tutukladığı ifade ediliyor.

Muhammed Salih Hıcanın kızı Nezire Muhammed Salih( aynı zamanda araştırmacı ve yazar) de babası ile birlikte tutuklandığı söyleniyor. Muhammed Salih Hoca bütün ilmi çalışmaları ve teliflerini Çin rejiminin yasal izni ve himayesinde yapmasına rağmen Uygur halkının sevgi ve saygısını kazanmıştı.

29 Ocak günü Türkiyede Faaliyet göstermekte olan Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Şehit Alim Muhammed Salih Damollam için Gıyabi Cenaze Namazı kılınacağını bildirdi.

Doğu Türkistan Ülemalar Birliğide Şehit Alim Muhammed Salih Damollamın ölümü hakkında yazılı açıklama yayınladı.

82 yaşındaki Doğu Türkistan’ın En büyük Duayen Alimi, Allame Muhammed Salih Damollam için 2 Şubat Cuma günü İstanbul Fatih Camiinde Cuma namazı sonrası Gıyabi Cenaze Namazı Kılınacağı bildirildi.

Bu Haberi 3176 kişi okudu!
29/01/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.