''BÜYÜK GÜN'' BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

''BÜYÜK GÜN'' BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

Davet

Malumunuz olduğu üzere Doğu Türkistan'da Çin Hükümeti, Uygurları maddi ve manevi anlamda asimile etmek üzere adına "Eğitim ve Mesleki Eğitim Kampları" dedikleri bir nevi "Nazi vari Toplama Kampları" kurmuştur. Zikredilen Kamplara başta aydın, sanatçı, din ve iş adamları, ünlü sporcular ve kanaat önderleri olmak üzere milyonlarca Doğu Türkistan halkı rızası olmadan yerleştirilmiştir. Toplama kamplarında ırkî ve dinî aşağılama esaslı Çinlileştirme projesi yürütülmektedir.Son zamanlarda bu insanlık dışı uygulama dünya gündeminde yer almıştır. Konu Türk halkı ve Türk hükümetini de endişeye sevketmiştir.

Doğu Türkistan'da yaşananların Ülkemiz kamuoyunda geniş yankı bulması üzerine Dışişleri Bakanlığımızın ve Hükümet süzcüsünün de Çin'in toplama kamplarını eleştiren sert çıkışları olmuştur. Bu açıklamalar Çin Hükümeti nezdinde yankı bulmuş, dünyaca ünlü Uygur Ozanı Abdurrehim Heyit'in kampta şehit edildiği haberinin yayılması üzerine Çin yönetimi Heyit'in hayatta olduğuna dair 26 sn'lik bir video kaydı yayımlamak zorunda kalmıştır.

İşbu nedenle 23 Şubat 2019 Cumartesi günü Türkiye'deki Doğu Türkistanlı Sivil Toplum Kuruluşları olarak Türkiyemizin Uygur kardeşleri için yaptığı bu haklı ve yerinde yapılan çıkışının arkasında durarak elini güçlendirmek ve Türk kamoyuna da Çin'in Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında tutulan akrabalarımıza sahip çıkmaktığımızı gösterebilmek ve bu mesele üzerine dikkatleri bir kez daha çekmek amacıyla sessiz ve barışçıl bir yürüyüş yapmak arzusundayız. Yürüyüşün sonunda kısa bir basın açıklaması ile yürüyüşümüzü bitirmek istiyoruz.

 İşbu maksadın gerçekleşmesi için Beyazıt camii meydanında toplanıp bir basın açıklaması düzenlemekteyiz sizlerin bu etkinliğimize katılmanız bizleri ziyadesiyle memnun edecektir. Şahsınız, kuruluşunuz, çevrenizin katılımı ve bu faaliyetin geniş kitleye ulaşımında katkılarınızı istirham ederiz.

Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Platformu

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti

Genel Başkan Hidayet OĞUZHAN

Etkinlik Yeri: Beyazıt Camii Meydanı Toplanma

Tarih ve Saat: 11:00 23 Şubat 2019

Basın Açıklaması: 12:00

Bu Haberi 714 kişi okudu!
20/02/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.