"MULAN" FİLMİNİN ÇEKİLDİĞİ TURFAN’DA 8 ADET KAMP OLDUĞU DOĞRULANDI

"MULAN" FİLMİNİN ÇEKİLDİĞİ TURFAN’DA 8 ADET KAMP OLDUĞU DOĞRULANDI

4 Eylül'de Disney film şirketi tarafından Doğu Türkistan’ın Turpan bölgesinde çekilen “Mulan” filminin vizyona girmesiyle beraber Doğu Türkistan'da milyonlarca İnsanın zorla tutulduğu toplama kamplarının yakınında dünyaca ünlü bir fililm şirketinin zulmü görmezden gelmesine ve filmin sonunda Turfan kamu güvenlik teşkilatına ve diğer Kampla doğrudan alakası bulunan kuruluşlara teşekkür etmesine karşın uluslararası toplum tarafından  Çin zulmüne sessiz kalınması komnusunda karşı tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Konuyla ilişkin Özgür Asya radyosunun Turfan bölgesinde yaptığı telefon görüşmeler sırasında sadece Turfan içinde ve çevresinde 8 adet ceza kampının olduğu doğrulandı.

Kanadalı Çin araştırmacısı Shawn Zhang, Disney film ekibinin Turfan Havaalanı'ndan Pichan'a yürürken en az 7 kampla karşılaşacağını öne sürüyor.

Şuan Turfan’daki bir karakolda komiser yardımcısı olarak çalışann farklı zaman diliminde bölgedeki üç kampta görev yapan bir polis memurunun söylediklerine göre Turfan şehri ve çevresinde sekiz adet kamp olduğunu, Piçan’daki 5. Kampta görevliyken 36 kişinin aynı odada yatıp kalktığı, siyasi eğitim veya yemek, tuvalet ihtiyaçlarını bu odada gidereceğini,  havalandırma için ayda bir kez havluya çıkmalarına izin verileceği ve yaş ortalamasının 17 ile 35 aralığı olduğunu vurgularken birinci kampta beş aylık görev süresi boyunca 12 kişinin hayatını kaybettiğini ortaya çıkardı.

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: RFA
Bu Haberi 279 kişi okudu!
15/09/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.